Články z našeho blogu
Co je nového v ISTQB® modulech zaměřených na automatizaci testů?
Článek publikoval , dne 6.1.2025
Dne 12. června 2024 vydalo ISTQB® nové učební osnovy zaměřené na automatizaci testování: Test Automation Engineering v2.0 (TAE) a Test Automation Strategy v1.0 (TAS). Tyto dva moduly nahrazují a výrazně rozšiřují předchozí učební osnovy Test Automation Engineer v1.0, které byly vydány v roce 2016.
Automatizace testování se od té doby výrazně vyvinula, a proto ISTQB® vydalo aktualizaci, která odráží změny v testovacích nástrojích, v oblasti DevOps, procesech a projektovém řízení. Zároveň zohledňuje novinky v modulu Certifikovaný tester základní úrovně v4.0. Oba nové moduly se vzájemně doplňují a poskytují ucelený přehled o automatizaci testů, přičemž žádný z nich není podmínkou pro absolvování toho druhého.
Obsah učebních osnov
Oba moduly jsou určeny pro všechny, kteří se podílejí na testování softwaru a automatizaci testování, tedy pro testery, test analytiky, specialisty automatizace testování, konzultanty testování, architekty testování, manažery testování a vývojáře softwaru. Vhodné jsou i pro ty, kteří chtějí získat základní přehled o automatizaci testování. Cílem rozdělení modulů je rozlišit požadavky na znalosti pro specialisty automatizace testování na jedné straně a osoby, které na automatizaci dohlížejí (např. senior testeři, architekti testování nebo manažeři testování) na straně druhé.
Podrobné porovnání obsahu jednotlivých učebních osnov by bylo příliš rozsáhlé, proto jsme připravili tabulku, která porovnává kapitoly a studijní cíle všech tří modulů (TAE v1.0, TAE v2.0 a TAS v1.0).
K dispozici jsou také webináře, které představují změny v modulech zaměřených na automatizaci testů, stejně jako specifická videa pro TAE v2.0 a TAS v1.0.
Certified Tester Advanced Level Test Automation Engineering (CTAL-TAE) v2.0
Tento modul je významně přepracovanou verzí TAE v1.0, která reaguje na měnící se povahu automatizace testování a hlouběji se zaměřuje na její využívání v procesech DevOps.
Cílovou skupinou jsou především testeři, kteří chtějí implementovat, zlepšovat a udržovat řešení automatizace testování. Učební osnovy definují metody a postupy, které podporují udržitelný rozvoj automatizovaného testování.
Je důležité si uvědomit, že tato učební osnova se nevěnuje základním principům softwarového inženýrství. Specialista automatizace testování by měl mít praktické zkušenosti v oblasti softwarového inženýrství, včetně znalosti programování, dokumentace a osvědčených postupů, které využije při vytváření řešení automatizace testování.
Kapitola 1 byla rozšířena o možnosti automatizace testování pro různé modely SDLC.
Kapitola 2 přidává standardy konfigurace a infrastrukturní požadavky pro úspěšné nasazení automatizace testů.
Kapitola 3 se zaměřuje na konkrétní architektury automatizace testů a přidává techniky test-driven development (TDD) a behaviour-driven development (BDD). Byly odstraněny části zabývající se tématy process-driven scripting a model-based testing.
Kapitola 4 se specificky zaměřuje na implementaci řešení automatizace testů.
Kapitola 5 se soustředí na integraci a nasazení těchto řešení.
Kapitoly 3-5 jsou klíčové pro návrh a realizaci automatizace testů. Kapitoly 6, 7 a 8 byly významně aktualizovány, ale celkově se neodchylují od obsahu předchozí verze. Tématem jsou reporty, metriky, ověřování řešení automatizace testů a průběžné zlepšování.
Sekce týkající se obecné architektury automatizace testování, přechodu z manuálního testování na automatizované testování, pokročilých témat jako jsou metriky, ROI (return-of-investments) a strategií ke kontinuálnímu zlepšování byly přesunuty do modulu Test Automation Strategy.
Modul TAE byl přesunut z kategorie Specialist do oblasti Advanced Level Core, což znamená, že ISTQB® považuje automatizaci testů za klíčový prvek softwarového vývoje a řízení kvality. Změna názvu modulu z Test Automation Engineer na Test Automation Engineering naznačuje posun v zaměření modulu – místo popisu činností spojených s rolí specialisty automatizace testů se nyní zaměřuje na popis aktivit souvisejících s automatizací testování, bez ohledu na roli, která tyto aktivity vykonává. Obě změny v názvu a kategorizaci se snaží odrážet každodenní realitu v mnoha týmech, kde vývoj probíhá pomocí agilního přístupu.
Certified Tester Test Automation Strategy (CT-TAS) v1.0
Tento nový modul, vycházející z TAE v1.0 a rozšiřující obsah TAE v2.0, je určen pro testery a manažery, kteří dohlížejí na nasazení automatizace testů v celé organizaci. Zaměřuje se na faktory, které je nutné zohlednit při plánování automatizace testů v organizaci, a pokrývá nejen technické, ale i strategické aspekty. Mimo jiné poskytuje širší pohled na automatizaci testování, což je ideální pro ty, kteří chtějí získat celkový přehled.
Hlavní výhodou těchto učebních osnov je strategický pohled na automatizaci testování, který poskytuje jasnou vizi implementace napříč organizací systematickým a konzistentním způsobem, čímž se prokazuje hodnota automatizace testů pro organizaci.
Části obsahu, které byly přesunuty z TAE do modulu TAS, byly zmíněny v předchozím oddíle. Podrobnosti o obsahu TAS naleznete na stránce ISTQB.
Certifikace a zkoušky
Změny ve zkouškách pro TAE v2.0 jsou významné v obsahu i struktuře. S menším počtem otázek K4 bude zkouška méně náročná.
Bez otázek K4 a menším počtem otázek K3 než má TAE bude TAS v1.0 ještě snazší zkouškou.
Modul | Struktura otázek (K1 / K2 / K3 / K4) |
Celkový počet otázek | Maximální počet bodů / Požadovaný počet bodů | Čas na zkoušku / +25 % |
TAE v1.0 | 0 / 17 / 11 / 12 | 40 | 75 / 49 | 90 / 113 |
TAE v2.0 | 0 / 20 / 14 / 6 | 40 | 64 / 42 | 90 / 113 |
TAS v1.0 | 0 / 31 / 9 / 0 | 40 | 49 / 32 | 60 / 75 |
Za zmínku stojí, že je zde méně studijních cílů (learning objectives) než je počet otázek ve zkoušce, takže všechny studijní cíle v učebních osnovách budou součástí zkoušky pro certifikaci. Podrobnosti o úrovních znalosti, do nichž jsou členěné studijní cíle, naleznete v našem FAQ.
Cena zkoušky je stejná pro všechny moduly, tedy 150 €/ 3600 Kč. Cena se může změnit po ukončení TAE v1.0, protože TAE v2.0 již není součástí kategorie Specialist, ale je součástí Advanced Level Core, kde je cena zkoušky nastavena na 200 € / 4800 Kč.
Stejně jako u každé jiné větší aktualizace verze, nabízí CaSQB pro držitele certifikátu TAE v1.0. slevu 50 % na TAE v2.0. Opětovná certifikace není nutná, ale představuje možnost k obnovení vašich znalostí a dovedností.
Vzhledem k tomu, že TAE je novou součástí Advanced Level Core (dříve zahrnovalo pouze moduly Test Analyst, Technical Test Analyst a Test Management), ISTQB® se rozhodlo, že v současnosti již nebude vydáván certifikát FULL CORE pro držitele všech certifikátů modulů v pokročilé úrovni.
Akreditace
S novou verzí TAE a novým modulem TAS je vyžadována akreditace školících materiálů v souladu s procesem akreditace ISTQB® a s pokyny pro akreditaci.
Podrobnosti naleznete v pokynech pro akreditaci Test Automation Engineering a Test Automation Strategy modulů.
Žádost o akreditaci u CaSQB je k dispozici v sekci Ke stažení.
Zdroje
- https://www.istqb.org/certifications/certified-tester-test-automation-engineer-ct-tae-2016-retiring
- https://www.istqb.org/certifications/test-automation-engineer
- https://www.istqb.org/certifications/test-automation-strategy
- https://www.istqb.org/news/posts/istqb-has-released-two-new-syllabi-for-test-automation